internetový průvodce po hradech, zámcích, galeriích a jiných kulturních zařízeních


Novinky


Přidáno město Prostějov

Do databáze bylo přidáno město Prostějov, které leží v Prostějovské pahorkatině na střední Moravě. Bývá nazýváno městem módy, především kvůli rozvinutému oděvnímu průmyslu, jenž zde má dlouhou tradici. Dominantou města je renesanční zámek, který postavili v polovině 16. století Pernštejnové. Prostějov je jednou z bran do Moravského krasu. Každoročně se zde koná recitační soutěž nazvaná podle nejslavnějšího místního rodáka Wolkerův Prostějov.

Přidáno: 18.9.2001 I Navštívit památku


Přidán hrad Rabí

Do databáze byl přidán hrad Rabí, který leží v okrese Klatovy. Bývá označován za nejrozsáhlejší zříceninu v Čechách. Vznikl pravděpodobně již ve 13. století. Postupně byl rozšiřován (svou současnou podobu získal v 16. století). Za Husitských válek byl dvakrát obléhán husity. Jan Žižka z Trocnova zde údajně přišel o své druhé oko. V 18. století byl hrad definitivně opuštěn a chátral. V roce 1978 bylo Rabí vyhlášeno Národní kulturní památkou.

Přidáno: 21.8.2001 I Navštívit památku


Nové služby a vylepšení stránek

Dnešním dnem Vás bude vítat nová úvodní strana, ze které zmizel malý obrázek a objevily se zde texty článků, které se vztahují k tematice památek. Navíc jsme vytvořili 2 verze stránek v závislosti na rozlišení. Uživateli se po načtení úvodní stránky rozběhne script, který zjistí, jaké rozlišení monitoru používá a otevře mu tu nejvhodnější. Každý si však může nastavení změnit na úvodní stránce kliknutím na jiné rozlišení.

Jelikož se snažíme návštěvníkům našich stránek ušetřit čas, zavádíme novou službu, kdy po jednoduché registraci bude uživatel dostávat na mobilní telefon nebo na e-mail informace o nových památkách. Nemusí pak ztrácet čas zbytečnou návštěvou našich stránek.

Díky problémům na servru Hyperlink.cz (které už jsou snad zažehnány), jsme si uvědomili, že zdrojové kódy jsou až příliš dlouhé a složité. Proto jsme začali využívat kaskádové styly (CSS) a rázem jsou stránky o polovinu štíhlejší. V trendu "redukční diety" zdrojových kódů bychom chtěli pokračovat i nadále.

Další novinkou je vyhledávání na úvodní straně, které má sloužit k rychlému nalezení určitého objektu (tuto službu provozujeme ve spolupráci s firmou Centrum.cz). Samozřejmě bude i nadále fungovat vyhledávací centrála, kde máte možnost hledat prostřednictvím názvu, místa nebo druhu památky. Také zde se chystají ještě nějaké změny, hlavně v grafice a také v kvalitě vyhledávání.


Přidáno: 9.8.2001


Přidán Český Krumlov

Do databáze byl přidán hrad a zámek Český Krumlov, který leží asi 20 km od Českých Budějovic v podhůří Šumavy. Původně gotický hrad byl Rožmberky přestavěn na renesanční zámek, později prošel barokními a rokokovými úpravami. Součástí zámku je také terasovitý park. Roku 1992 byl Český Krumlov zapsán na seznam UNESCO. Zajímavostí je divadlo s otáčivým hledištěm a také medvědi chovaní v hradním příkopě.

Přidáno: 1.8.2001 I Navštívit památkuPřidán hrad Malenovice

Do databáze byl přidán hrad Malenovice, který leží ve stejnojmenné městské části Zlína. Celý komplex tvoří jednopatrové a dvoupatrové budovy vystavěné kolem nádvoří obdélníkového půdorysu. Budovy jsou sjednoceny plášťovou zdí. V objektu je mj. umístěna stálá expozice Pravěk jihovýchodní Moravy a Hrady jihovýchodní Moravy.

Přidáno: 13.7.2001 I Navštívit památkuPřidán hrad Šternberk

Do databáze byl přidán hrad Šternberk, který leží nedaleko Olomouce. Byl založen ve 13. století pány ze Šternberka. Prošel několika přestavbami. Poslední úprava proběhla v 19. století, kdy hrad získal romantickou podobu, kterou umocňuje hradní park. Součástí expozice je muzeum hodin, sbírky původního rodového muzea Lichtenštejnů a také se zde nachází sbírka mobiliáře přivezeného z nepřístupných severomoravských hradů. Ve městě se každý rok konají závody ME automobilů do vrchu Ecce homo.

Přidáno: 5.6.2001 I Navštívit památkuPřidána Kroměříž

Do databáze bylo přidáno město Kroměříž, jedno z nejkrásnějších historických měst na Moravě. Dominantou je Arcibiskupský zámek, jenž sloužil jako letní sídlo arcibiskupům olomouckým. Spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl v roce 1998 zapsán mezi památky UNESCO. Pro množství stavitelských památek, bohatý kulturní život, množství škol a tradici ve vzdělávání učitelů bývá Kroměříž často nazývána hanácké Athény.

Přidáno: 25.5.2001 I Navštívit památkuPřidán klášter Porta coeli

Do databáze byl přidán klášter Porta coeli, který vznikl ve 13. století. Tvoří ho komplex klášterních budov s raně gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Objekt je znám především díky unikátnímu gotickému portálu v západním průčelí. V prostorách kláštera se pravidelně konají výstavy, které připravuje Podhorácké muzeum.

Přidáno: 25.5.2001 I Navštívit památkuPřidán zámek Velké Losiny

Do databáze byl přidán zámek Velké Losiny, který leží nedaleko Šumperku. Byl sídlem Žerotínů. Nechvalně se proslavil v 17. století čarodějnickými procesy, o nichž píše ve své knize Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický. Součástí zámku je i park v anglickém stylu. V obci se nachází nejstarší fungující ruční papírna v Evropě s expozicí.

Přidáno: 25.5.2001 I Navštívit památkuStránky změnily design

Jelikož se nám zdál být grafický design stránek příliš mdlý, rozhodli jsme se jej trochu vylepšit. Jak si jistě naši věrní uživatelé všimli, změnila se hlavně tlačítka, přidali jsme časovou osu v historii, texty jsme oživili ikonkami a pro větší přehlednost používáme více odrážky. Dále jsme zcela změnili sekci Fotogalerie, kde jsme zavrhli původní externí náhledy jednotlivých fotografií a místo toho jsme zvolili náhledy přímo na stránce ve speciálním okně. Docílili jsme toho použitím tagu iframe, který ale nepodporuje Netscape Navigator. Proto Vám doporučujeme při prohlížení našich stránek používat Internet Explorer ve verzi 4 a vyšší. Pokud tak neučiníte, budou se fotografie stále otvírat v novém okně jako dříve. Snažíme se také naše služby doplnit jinými externími službami. Je to z toho důvodu, že uživatel potřebuje komplexní informace např. o počasí, o vlakovém či autobusovém spojení, podrobnou mapu apod. Proto jsou na patřičných místech přímo v textu odkazy na různé zpravodajské servry, které podobné informace poskytují. V současné době využíváme služeb umístěných na těchto servrech: www.meteopress.cz (předpověď počasí), www.vlak-bus.cz (informace o odjezdech vlaků a autobusů), mapy.atlas.cz (mapy velkých měst i celé ČR). Je to z toho důvodu, že jsou kvalitní, podrobné a spolehlivé. Do budoucna počítáme ještě s nekolika dalšími, které se zabývají kulturou a společenskými akcemi. Věříme, že se Vám budou naše stránky v novém kabátě líbit více než ty předchozí a budete je i nadále využívat při svých cestách po naší krásné vlasti.

Přidáno: 25.5.2001


Autoři textu: kateřina Konečná, DiS. Martin Krčál, DiS. Jakub Havliš, DiS.
Design stránek: Martin Krčál, DiS. (m_krcal@hotmail.com)
Optimalizováno pro: Internet Explorer 4 a vyšší při rozlišení 1024x768

© 2000